Han: Vattnet i våra kranar fryser vid 0° Celsius, hav fryser först kring minus två grader.
Hur istäcket växer till beror inte bara på hur kallt vattnet är.
– Avgörande är snarare vad som sker i luften över havet.

Att isen lägger sig beror till stor del på lufttemperaturen. Vilket i sin tur beror på hur mycket det blåser, solens instrålning, ut- och ingående värmestrålning från atmosfären, och avdunstning.
Under konstanta förhållanden med minusgrader i luften växer isen fortast i början när den är tunn för att sen växa långsammare när den blir tjockare. Isbildningen beror på att när havet kyls flödar värme ut till atmosfären.
– Hur fort isen växer styrs av värmeflödet upp genom isen från undre ytan.

Isen växer till i gränssnittet mellan is och vatten då värme flödar upp från gränsytan men ingen värme tillförs från havet. Då minskar den termiska energin vid gränsytan vilket sker genom bildning av iskristaller som har lägre energi än flytande vatten.
–Den termiska energin kan inte minskas genom att sänka temperaturen eftersom vattnet redan är vid fryspunkten.
Så säger de som vet.

Fattar du? Annars kan du göra som jag och bara titta på havet och se hur isen breder ut sig utanför udden.
– Vilket den gjorde i går, söndag.
Idag är vattnet lika kallt som igår. Men eftersom allt allt väsentligen finns på ytan ser vi idag den här bilden av havet:


Publicerat av