
Han: ”Vad är det du inte förstår?” Tvååringens mamma är mycket pedagogisk när hon för sjunde gången upprepar varför det inte är okej att hälla ut vattnet med det inköpta och hemburna flaskvattnet.
– Det är klart att grabben fattar, han testar bara gränserna.
Det är sånt barn gör i trotsåldern fast det begriper han inte.
Jag tänker på det när jag ser Jimmie Åkesson förvånade ansikte i tv-rutan efter Kalla Faktas avslöjande program om Jimmies trollfabrik:
– Vad är det du inte förstår?
Han kallar sig boomer (min generation) och försöker framstå som att han inte fattar vad som händer på sociala kanaler.
”Det är satir och sånt”.
Vad är det Jimmie inte förstår?
Mitt svar efter 6 barn och 10 barnbarn: Om inte Jimmie Åkesson är dummare än en tvååring, vilket jag inte tror, så fattar han precis vad hans egen regeringschef och partiledarna i Tidöparterna menar med sin kritik av hans trollfabriker.
Det han fattar, till skillnad från medieetablessemanget är att han, till skillnad från en tvååring, medvetet söker konflikt med andra samhällskrafter för att det är den metod som Trump, Netanyaho, Erdogan, Orbán, etc etc framgångsrikt tillämpar.
En medveten strategi som alla extremister till höger och vänster vet alltid drar till sig det ständigt missnöjda klägget i samhället*.
_____
* klägg, klegg enligt Svenska Akademins definition.

Nu till något trevligare. ”Den meteorologiska sommaren har sedan den 28 april anlänt till en stor del av Götaland”, säger meteorologen Caroline Vahlberg på SMHI.
– Men det gäller ännu inte här på udden.
De senaste dagarna har varit varma, men i morse (06:00) var det bara +8° enligt vår vanligtvis väl underrättade sageskvinna.
Definitionen av meteorologiska sommar är att dygnsmedeltemperaturen varaktigt är +10°C eller högre.
– Följaktligen är det formellt sett fortfarande vår.
– Bra, tycker jag.
– Varför?
– Därför att det betyder att vi fortfarande vi väntar på nåt gott.
– Frågan är om naturen fattar det? Idag (14 maj) börjar även flädern gå i vitt.

Vanligtvis slår fläderblommorna ut först i slutet av maj och under juni. Tack vare att termometern fortfarande indikerar vår noterar jag dagens nyhet som en förvarning.
– Förra året hann jag inte med att plocka blommorna till den årliga flaskan snaps.

Obs! Tänk på att du måste ha en äkta fläder (Sambucus Nigra). Den ska inte förväxlas med druvfläder och sommarfläder som tyvärr är giftiga. Kolla gärna på Wikipedia så att du väljer rätt fläder.
– Annars är det bättre att du nöjer dig med ren vodka.
Dagens kustväder:


Publicerat av