Fredag: Sommarhjärna kräver lagom stort problem

Garpens fyr i ”Fredens hav”. Skiss: PE.

Knäcka ägg mot skålens kant = fel!
Knäcka ägg mot platt yta = rätt!

Han: Jag har haft fel i hela mitt liv. Jag flyttade hemifrån när jag var tolv. Sedan dess har jag alltid knäckt äggen mot kanten på skålen.
– Sextiotre (63!) år senare inser idag att det är fel!
Läser i tidningen nu på morgonen: ”När du knäcker ägg på det viset trycks äggskalet inåt, vilket gör att det också lätt följer med när du häller ut ägget i skålen. Testa istället att knäcka ägget mot en plan yta, exempelvis diskbänken. Knacka det försiktigt en gång mot ytan och håll sedan ägget över en skål. Tryck tummarna lätt i springan och dra försiktigt isär de två delarna. Nu kommer ägget glida ur lätt, utan att skalbitar medföljer. Smart, va!”

Läser jag i Vi i Villa, som snott nyheten från Allas.se som snott storyn från The kitchn.com, vars redaktörer även de insett att våra läsarhjärnor är gjorde för små problem. Inte världsproblemen.
– Särskilt inte på sommaren.

Lagom stort problem för en sommarhjärna.

Som världen ser ut utanför udden är det skönt med redaktörer som inser att våra hjärnor knappast utvecklats sedan stenåldern. Tidigare har man trott att hjärnan vilar som mest när vi är ensamma och utan stimuli. Nya teorier visar istället att hjärnan vilar mest när vi är tillsammans med nära och kära.
– Hjärnan tror att det är färre problem som ska lösas när det finns människor i ens närhet, menar psykologiprofessorn James Coan vid University of Virginia.
Och tvärtom: Om du är ensam känns din hjärna som en tung ryggsäck med verkliga och osannolika problem.

Hälge har fattat problemet. Eller om det är Mortimer.

Studier visar nämligen att fungerande sociala sammanhang – med samspel, ömsesidigt beroende och gemensamma intressen – gör hjärnan sparsam med sin energi.
– Forskarna kallar hjärnans viloläge för ”the social baseline theory”.
Slutsats: Ju närmare relationer, desto mindre energi gör hjärnan av med.
Enligt de nya hypoteserna gör hjärnan hela tiden en bränslekalkyl och arbetar sedan för att dra så lite energi som möjligt. Och vad drar minst energi?

Svar: Att omge sig med människor som tillhör din flock. Varför? För att de är förutsägbara och din hjärna känner sig trygg med dem.
Har faktiskt inte tänkt på saken på det sättet:
– Vilken tur att udden är ett sommarkollo så här års!

Läs också: Fem vanliga misstag du gör när du kokar ägg!

Hon: ja farmor har inte så mycket tid för bloggen även om jag har hjälp med att rensa viken från tång och med att skörda gigantiska squash!

Farmors hjälpreda Iggy!

Publicerat av

En reaktion till “Fredag: Sommarhjärna kräver lagom stort problem

Lämna en kommentar