Söndag: Home, sweet home … om än närmare havet

Hon: hemma på udden igen efter två kärleksfulla dygn i Stockholm.

Högvattnet och hösten har kommit på riktigt. Det gick fort… men det känns ändå helt okej! Chiliplantorna i växthusen ser inte lika förtjusta ut i väderomslaget men det är väl hög tid att förpassa dem till komposten.

Han: Ja, det är höst och på hösten kommer stormarna som driver upp havsytan i Östersjön. Under lördagen steg vattnet i Kalmarsund med 82 cm. Idag är havet på väg tillbaka, men nivån ligger fortfarande plus 67 cm över normalvattenståndet enligt SMHI.
Värre brukar det bli i januari – februari. Det högsta havsnivån vi upplevt var nyårsdagen 2017 när havet steg 1,54 cm här på udden. Men det är skillnad på väder och klimatförändringar. Observationer från 14 av SMHIs mätstationer visar att havsnivån längs Sveriges kust har stigit med drygt 25 cm sedan år 1886. På grund av landhöjningen steg havet med 1,9 mm per år fram till 1993.
Sedan dess är stigningstakten 2,4 mm/år.

Stolt farfar och bonusfarmor!

Men nu till något roligare. I helgen har vi varit i huvudstaden. De senaste tre åren har våra fem (5) barnbarn blivet tio (10). Min insats är liten, men som klanledare har jag gjort vad mig ankommer. Alltså har jag i helgen presenterat även Tian på familjens hemmakrog Sturehof.
Hur Olivia (22 dagar) skötte sig? Utmärkt! Hon klarade inträdeskravet med MVG.
Ätandet är puddingens bevis:
– Föräldrarna fick äta en hel tvåtimmarslunch tillsammans med oss utan att bli avbrutna av annat än lite joller.

Tre generationer Engberg! Var? På Sturehof förstås!

Hon, igen: Vad gjorde vi mer i Stockholm då, jo passade på att hänga med så många av våra älsklingar som vi hann…

Tack älsklingar!

Bodde gjorde vi hos Filippa, Adam, Iggy och Jack. Tack för att ni alltid välkomnar oss så fint fast ni har fullt upp med jobb och familjebestyr.

Stolt farmor lyckades bidra lite 😉

Sturehof hann vi naturligtvis med fler gånger…

Drink med de här juvelerna första kvällen

Direkt efter ankomst mötte vi upp dotter Meli med älsklingarna Essa och Alice. De gillade också bonusmorfars stamkrog, hovdesserten gjorde inte besöket mindre populärt! Och mormor njöt av umgänget!

Vi hann som tur var med ett glas där på fredagen också, innan vi åkte ut till djurgården för middag hos bästa vännerna på Villervallan:

Alltså, hur ska man hinna ta bra bilder när diskussionerna och skratten avlöser varandra. Tack bästisar, tänk vad roligt vi alltid har. Love you!

PS: Höll på att glömma fredagslunchen med före detta kollegor från åren på reklambyrån Hallstedt&Hvid. Så roligt att ses. En del har jag inte träffat på sisådär 30 år. Tack Charlotte för att du får oss att samlas!

Publicerat av

En reaktion till “Söndag: Home, sweet home … om än närmare havet

Lämna en kommentar