torsdag: Naturens palett blir allt fylligare

Han: Somliga dar blir jag medveten om alla färger som omger mig här på udden. Är det konstigt att det är svårt att komma igång med måleriet.
– Vad ska jag bidra med?

Visste du att färger i naturen beror på våglängden på det ljus som utstrålas från ett föremål och det i sin tur beror på det infallande ljusets spektrum och på vilka våglängder som reflekteras av föremålet. Exakt hur vi människor sedan uppfattar färgen beror på vad som händer i ögonen och hjärnan.
Den som formulerar saken på det sättet sitter nog inte i en solstol i lä och bara tittar sig omkring i vår trädgård.

Peppes solros. Bättre sent och liten, än aldrig och stor.

Hon: fint Peppe. Och att du tagit bilder på mina tomater och chilis också. Inte bara på lastbilen som kom med köket… och min solros, som nu börjat vissna. Tror du missat att din faktiskt blommar nu 😉

Han: Tack min fru för att du bryr dig om mina barn som vore de dina egna.

Publicerat av

En reaktion till “torsdag: Naturens palett blir allt fylligare

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s