Onsdag: Hon fick mig att förstå varför älskarinnan gifte sig med mig

Födelsedagsbarn.

Han: I den korta versionen föreslår hovmästaren:
– Ostron, kanske? Och till herrn rekommenderar köket en entrecôte.
 – Absolut inte, din fräcke kanalje! Det här är faktiskt min fru.

Vi ser på TV4 Efter fem att Dominika Peczynski fyller 50 och firar med att ge ut sina memoarer. Många minns Dominika från popgruppen Army of Lovers. Andra vet att Anders Borg – ”Europas mest respekterade finansminister” enligt Financial times – la vantarna på henne.
– Men jag såg henne först.
Förmodligen i någon medial morgonsoffa, möjligen även i någon soffa på Riche i slutet av 90-talet.
Alltid lika rolig och inspirerande.
Sedan kom det här med otroheten.

Många tror att när män väljer älskarinnor som är yngre, snyggare och smalare än hustrun – som är snäll men tråkig.
– Fel!
Fördomsfullt och fel.
Det vet jag eftersom Dominika berättat det för mig. Hon kunde räkna långt innan hon träffade Anders Borg:
– Bara 1 av 3 otrogna män har en affär med en kvinna som är yngre än frun.
Dominika är mycket och mest är hon pr-kvinna och entreprenör som jobbat med många affärsidéer. Om jag inte visste att Dominika känner min fru skulle jag få för mig att hon trodde att mitt intresse för otrohetssajten Victoria Milan inte bara var professionellt.

Victoria Milan är nämligen en av många startsups hon tagit sig an och under en period fick jag regelbundet pressmeddelanden från henne. Sex säljer och Dominika visste hur man håller intresset vid liv. Hennes veckobrev bekräftade en allmän sanning:
– Den snabbaste vägen till redaktörernas erogena zoner (= de som triggar klick på nätet) är att flasha med topplistor och färdigredigerad tabelljournalistik.
Och Dominika visste saker som jag inte ens tänkt på:
–  Sju av 10 otrogna män (73,4%) i Victoria Milans återkommande enkäter menar att hustrun är mer intressant än älskarinnan.

Även de otrogna kvinnorna tycks ha fallenhet för dålig smak:
– Nästan 7 av 10 anser att maken/partnern är snyggare. Däremot har älskaren större öron: Åtta av 10 (78,2%) är bättre på att lyssna än soffpotatisen där hemma – som alltså är nöjd med att ha en snygg fru.
I en dagsnotering från den tiden konstaterar jag:
– Tack Dominika för att du finns. Nu förstår jag varför älskarinnan gifte sig med mig.
Och grattis, snart är vi jämnåriga!

Tänk på vad du äter i fel sällskap.

PS: På Google finns idag 1 390 000 träffar på Victoria Milan och under min tid som redaktör på allehanda tidningar bidrog jag med ett antal. Till exempel har jag upplyst läsekretsen med rubriker som ”Tänk på vad du äter i fel sällskap”. Det visar sig nämligen att otrogna människor känner man igen på maten: Dominikas pr-statistik visade nämligen att på krogen väljer otrogna kvinnor oftast ostron eller skaldjursplatå, marskatten däremot föredrar hängmörad entrecôte.
– Eller möjligen en rejäl portion Choucroute garnie.

Det senare låter fortfarande märkligt i mina öron. Med tanke på gasutvecklingen.
– Men vem förstår hur otrogna människor tänker?
För eventuella läsare som trots allt vill testa. Här ett recept på Choucroute garnie, tillagad på många kärlekskrankas eget hideaway i Stockholm. I PA & Co:s kokbok läser jag: Börja med surkålen. Fräs bacon och lök i ankfett eller smör på ganska hög värme i en rymlig kastrull. När fräset börjar ta färg, lägg i surkålen och de övriga ingredienserna.
Sänk värmen och låt småputtra i ca 45 minuter. Smaka av med salt och peppa. Stek sedan korvarna (minst 2 per person) på medelhög värme i ankfettet i en stor panna. Lägg sedan i det övriga köttet så att det blir varmt. Lägg upp surkålen i en sauteuse eller på ett stort fat. Lägg korvarna och köttet ovanpå.
Lite hackad persilja på är inte fel. Servera med buljongkokt potatis, dijonsenap, cornichoner och/eller vitt lantbröd.

Hon: och chili då…? För nu blir det extra hot chili Sauce!

Fermentering på g igen då…

Och så storkok med ketchup. Gick sådär… tog för mycket råsocker först, dubbelt för att vara exakt, bara koka ett kok till och slå ihop…

6 burkar och en kopp!

Publicerat av

2 reaktioner till “Onsdag: Hon fick mig att förstå varför älskarinnan gifte sig med mig

  1. Jahapp, det gäller att äta o vara ordentlig, men det är väl kul när saker och ting rör på sig, livet är inget bananskal utan man får kämpa lite, och ibland har man tur 😂👍🍹

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s