
Han: – Som vi vet skapade Gud Eva av ett revben från Adam. Men varför av revbenet?
– För han inte ville att kvinnan skulle vara varken dominerande eller slav, utan mannens ledsagerska.
Det förklarade den dåvarande påven Benedictus XVI år 2009.
– Men varför inte av huvudet, fortsatte han och förklarade att Gud inte ville att kvinnan skulle vara ”en dominerande varelse”, men inte heller slav under mannen utan ”hans ledsagerska”.
Jag vet inte vad påven egentligen menade med det. Enligt ordboken betyder ledsagerska följeslagerska, sällskap, kamrat, kompis, men på modern svenska även personlig assistent.
Men han hade både rätt och fel.Innan hon for till Stockholm gav min ledsagerska mig en mycket utförlig instruktion i possessiv ton om hur jag skulle sköta hennes odlingar.
– Det är klart att jag var livrädd.
Om en man kan misslyckas i sin frus ögon så är det genom att ta hand om hennes tomat-, chili-, gurk-, majs-, rödbetor och lökodlingar en helg när solen skiner, det är 25 grader varmt och inte ett enda jäkla regnmoln på himlen.

Men nåt betyder det att Gud tog ett revben och täljde till denna fantastiska varelse. Snacka om manlig innovation! Gud gav oss män ett tecken och sen har vi inte gjort annat än att driva på den tekniska utvecklingen.
– Idag kunde jag därför köpa en snurrande vattenspridare (209 kr på Lantmännen) som åtminstone förenklar arbetet.



Nåja, det är klart att det inte räcker. Sanningen är konkret och med två växthus proppfulla med potenta plantor och 12 odlingsbäddar gömmer sig misslyckandet i varje liten kruka. Så om du undrar vad jag gör idag så är svaret enkelt:
– Jag vattnar.

PS: Tacka vet jag rosor. De är tåliga som män. Man gräver en grop och när man går förbi säger man hej och skvätter lite guldvatten på dem och sedan blommar de år efter år.
Publicerat av